Dne 2.3.2017 proběhla tisková konference na Ministerstvu životního prostředí, kde ministr Brabec oznámil podstatné informace k 2. vlně kotlíkových dotací.
Kotlíkové dotace 2017 - prohlášení ministra Brabce:
„Pro občany spustíme další vlnu kotlíkových dotací a nový program „Dešťovka“, zrychlíme a zjednodušíme proces posuzování vlivů na životní prostředí a přitvrdíme v boji se smogem,“ říká ministr Brabec.
V březnu vyhlásí SFŽP výzvu pro kraje, aby se hlásily o peníze od státu
Předpokládáme, že v případě politického zájmu kraje podpořit kotlíkové dotace by mohli být připraveny podmínky Kraje ke kotlíkovým dotacím k červenci 2017 (cca začátek podávání žádostí na kraj)
Na základě praktických zkušeností budou sepsané smlouvy kraj/ žadatel o dotaci v cca listopad, prosinec 2017 při podání žádostí v cca 07-2017 (birokratický čas na kraji- příklad. HK kraj - podání žádosti 14.09.2016, žádost v pořádku bez administrativních chyb- po 5 měsících není sepsaná ještě smlouva s krajem!!!!!, čeká se na KRAJ )
Stát by měl podle neoficiálních informací ponechat datum uznatelných nákladů od července 2015. Pokud tedy kraje tento termín neposunou, tak na všechny kotle instalované v roce 2017 bude možno žádat o dotaci.
Dotace budou poskytnuty pouze v domech, kde majitel prokáže pomocí formuláře z kontroly kotle, že má kotel 1. nebo 2. třídy, tzn. nevyhovuje provozu po roce 2022.
Celkové podmínky kotlíkových dotací jsou závislé na podmínkách, které si nastaví Kraje (celkové podmínky dotací = podmínky MŽP+ podmínky kraje)
Kotlíková dotace 2017- předpokládané podmínky kotlíkových dotací 2017:
Podmínky vyhlášené MŽP:
Ve 2. vlně nebudou podpořeny kotle s ručním přikládáním certifikované pouze na uhlí
Ve 2. vlně budou podpořeny kombinované kotle na uhlí a dřevní pelety
Ve 2. vlně nebudou požadovány mikroenergetické opatření
Celkové výše podpory se u vybraných technologií sníží. Protože se dále ušetří za dotace na mikroenergetické opatření.